Hall of Fame

The Hall of Fame induction will be held Saturday, November 4, 2017.  Please help us in celebrating our inductees!

The committee is looking for many of the inductees that have not been located. Players that have a blue asterisk (*) indicator are unfound inductees.

Men's Athletic Director
Douglas Walder
507-433-0814

Women's Athletic Director
Helen Jahr
507-433-0527


 2017 Inductees

(1989-2014) Marlene Blaser
(1997-1999) Nicole Bibus
(1997-1999) Jessica Shaw
(1980-1982) Tim Olinger
(1986-1988) Randy Lenoch
(1990-1992) Tom Tauchnitz

The Austin Community College Baseball Team 1980-81

Jeff Sanders Pete Van Proosdy
Jim Langan Jeff Johnson
Tim Olinger James Johnson
Steve Wilson Steve Tufte
Brad Ihrke Steven Sonnicksen
Jim Miller Dan Jensen
Kevin Schwab Jim Horstmann
Neil Drees Coach Earl Perkins

2015 Team Inductees

FOOTBALL

COACH: Mark Dean * Alvin Baldus *
Lloyd Barnett Robert Beck *
Milton Bjerke * Kenneth Brooks *
Joseph Carroll Carl Duenow
Douglas Fladland * Clyde Gaines
Benjamin Gorski Donald Grimley
Ira Howden * John Howley *
Loren Jacob * Kenneth Knutson *
Leonard Krupicka Lloyd McDaniels *
Loren Mattson Clarence Minkel
Oliver Nasby * Dick Nelson
William Nelson * Paul Sanders
Norman Schmidt * Edward Schutte
Lovell Solyst * Harry Strong *
Charles Tedrow Irvin Tiegen *
Celestine Von Feldt *  

BASKETBALL 1951-52

COACH: Hal Cuff Bernard Anderson *
Dick Anderson Dick Dastyck
Don Freeberg Bill Johnsen
Tom Jordan Tom Knauer
Don Miller * Blaine Nobbs
Dave Ochs Bob Wangen
Dave Walker *  

GOLF 1965-66

COACH: Red Hastings * Doug Gebhard
Jon Heimsness * Dick Leimbek
Larry Libersky Terry Nelsen
Harold Peters Tom Smith

BASEBALL 1971-72

COACH: Earl Perkins Joe Dolan
Steve Haukoos Bob Jacobsen
Duane Johnson Rick Knutson
Randy Kvam Randy Lea
Don Leathers Darrell Monson
Dave Novak Terry Rohne
Jim Schammel Steve Seltz
John Skaar Pete Skaar
Tom Smithson Al Walters

SOFTBALL 1979-80

COACH: Dan Ball Sue Adams
Julie Anderson Lori Bergstrom
Jan Gabrielson Tansil Karol Hansen
Cheryl Hickey Pearson Jacqueline Johnson Miller
Mary Satern Hyland Lynette Martin Richter
Nancy Scherer Carroll Julie Schreiber Grahn
Linda Tapp Kathy Upcraft Uppa
LuAnn Valek  

WOMEN'S BASKETBALL 1976-77

COACH: Vel Moen Liz Ackerwold Erickson
Cindy Bosshart Fuller Barb Erickson *
Nancy Haddorff Cheryl Jones
Sandy Larson Russo Sue Nelson Erickson
Connie Opsahl Tsui Debbie Persoon Bement
Jennie Saaranen Carolyn Wradislavsky

WOMEN'S TENNIS 1986 - 87

COACH: Dave Dickinson COACH: Terry Dilley
Kim Bass Sue Brabbit Polzin
Wendy Dickinson Eickoff Lynne Folk Wilson
Jill Falgren Judy Hoeft Poser
Amy Ostergaard Miller  

MEN'S TENNIS 1990 - 91

COACH: Dave Dickinson COACH: Terry Dilley
Mark Anderson * John Dickinson
Brett Erlandson Glen Gutz
John Hulet Brent Kvam
Ken Larson  
Tom Tauchnitz  

2013 Inductees

1979-81 Sheri (Bosshart) Keller Women's Basketball
1992-94 Matt Cano Baseball
1985-86, 87-88 Suzy (Jahr) Hebrink Tennis
1961-63 Maurice Joel Baseball
1972-74 Jon Iverson Tennis
1958-60 Larry Rensink Basketball

2011 Inductees

1975-76, 1976-77 Greg Carlson Football
1981-82, 1982-83 Nancy (Clemens) Martinz Softball
1962-63, 1963-64 Denny LeBarron Tennis
1951-52, 1952-53, 1953-54 Don Miller Basketball
1970-71, 1971-72 Darrell Monson Baseball
1974-75, 1975-76 Kevin Wilder Football

2009 Inductees

(1990-1992) Amy Bartelt Fessel Basketball
(1969-1971) Clark Cipra Golf
(1987-2009) Oscar Haddorff Shot Clock Operator
(1990-1992) Mike Smith Baseball
(1987-2009) Howie Strey Official Scorer
(1981-1983) Mary Kittleson Weikum Basketball

2007 Inductees

(1964-65, 1965-66) Ed Bakke Wrestling
(1977-78, 1978-79) Curt Barnett Football
(1962-63, 1963-64) Larry Chesin Golf
(1978-79, 1979-80) Nancy Fossey Volleyball
(1967-68, 1968-69) Brian Ojanpa Baseball
(1974-75, 1975-76) Therese Parlin Track

2005 Inductees

(76-93) Terry Dilley Tennis Coach
(71-73) Dan Ball Football, Basketball
(71-72) Don Leathers Baseball
(78-80) Karol Hansen Volleyball, Basketball, Softball
(97-99) Mary Kuiters Basketball
(85-87) Laura Lukes-Probst Basketball

2003 Inductees

(78-80) Julie Anderson Women's Basketball, Softball
(50-53) Richard Anderson Men's Basketball
(86-88) Kim Bass Women's Volleyball, Basketball & Softball
(75-77) Fred Budde Men's Tennis
(79-81) Linda Tapp Women's Volleyball, Basketball & Softball
(75-77) Kelly Tritz Men's tennis

2001 Inductees

(69 - 85) Earl Perkins Football and Baseball Coach
(93 - 95) JohnVanBeek Basketball
(89 - 91) Cory Hanson Baseball
(83 - 85) Laurie (Vigum) Hendrickson Volleyball, Basketball, Softball
(81 - 83) Denise (Stalker) Peterson Volleyball
(90 - 92) Christy (Arnold) Harris Tennis

1999 Inductees

(85 - 87) Wendy (Dickinson) Eickoff Tennis
(83 - 85) Sue Johnson Softball, Volleyball, Basketball
(70 - 72) Rick Knutson Baseball and Basketball
(72 - 74) Jim Riles Baseball and Basketball
(68 - 69) Jon Stephenson Golf
(82 - 84) Jane Synoground Softball

1997 Inductees

(73 - 88) Vel Moen Women's Athletic Director and Coach
(76 - 78) Nancy Haddorff Basketball
(77 - 79) Cyhtha Dimmel-Schiffel Basketball
(78 - 80) Patti Foss-Sutherland Volleyball and Basketball
(79 - 81) Lori K. Bergstrom Softball
(51 - 66) Hal Cuff Basketball Coach
(65 - 67) Wayne LeRud Basketball
(66 - 85) Jim Mittun Men's Athletic Director and Coach
(77 - 93) David Dickinson Men's and Women's Tennis Coach
(88 - 90) Jay Schroeder (posthumously) Football